واکنش حامیان دولت به نامه کروبی: قوه قضاییه برخورد قاطع کند

فرهاد یزدانی:
كروبی كه گویا درهای امید را به روی پیدا كردن حقایق و احقاق حقوق آسیب دیدگان و شهدای پس از انتخابات بسته دیده و اراده‌ای جز سرپوش گذاشتن بیشتر و ادامه بازی با حیثیت، جان و ناموس مردم در میان مسئولان ندیده بود، در این نامه تاكید كرد كه این پایانی بر نامه‌نگاری های اوست . او نوشت: "می گویم تا در تاریخ بماند که چگونه عده ای در این مملکت چادر حیا را دریدند و غیرت دین و کشور را جریحه دار کردند."
جلال الدین فارسی دادگاه را مكلف به برخود با كروبی كرد
اما پاسخ به گفته‌های او چه بود؟ روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران گرچه تیتر اصلی صحفه اول خود را به مهدی هاشمی فرزند اكبرهاشمی رفسنجانی اختصاص داد و با استناد به گفته‌های مطرح شده در دادگاه نمایشی پنجم ، از "پرده ای دیگر" از نقش فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آشوب های پس از انتخابات سخن به میان آورد اما از چهار تیتر اصلی خود سه تیتر را هم برای حمله به شیخ اصلاحات كنار گذاشت.
این روزنامه دراین دو تیتر با عنوان " عقب نشینی یاران کروبی از سوء استفاده سیاسی در روز قدس " و "حزب اعتماد ملی در آستانه انحلال " علاوه بر آنكه در صدد القای تنهایی كروبی و گریز یاران او از گردش را به خاطر "تندری‌های" كروبی بود، به این نكته اذعان می کرد كه سپاه پاسداران تا چه اندازه از حضور مردم در روز قدس نگران و از دعوت كروبی برای حضور مردم تا چه اندازه عصبانی است.
روزنامه جوان همچنین برای شنیدن انتقاد علیه کروبی پای صحبت جلال الدین فارسی نشست، محافظه کاریکه که پس از قتل عمد "بهمن رضاخانی" با تفنگ کاری خود در سال 71 (که در واکنش به اعتراض نامبرده به شکار غیرقانونی فارسی انجام شده بود)، اگرچه موفق شده بود به لطف دوستان خود در دستگاه قضایی از حکم "قصاص" رهایی یابد، ولی برای مدت ها در عرصه سیاسی آفتابی نمی شد. جلال الدین فارسی از قضا گله مند بود که چرا دستگاه قضایی وظیفه خود را در قبال کروبی انجام نمی دهد :" من در تعجبم که چرا دستگاه قضایی از همان ابتدا با کسانی که تهمت تقلب در انتخابات را به نظام زدند برخورد نکرد تا امروز کار را به اینجا نکشانند که تهمت‌های بزرگ اخلاقی به نظام وارد کنند. از این رو، دستگاه قضایی مکلف است با کروبی برخورد کند. "
كروبی را خلع لباس كنید
روزنامه كیهان كه زیر نظر حسین شریعتمداری نماینده ولی فقیه اداره می‌شود نیز بدون آنكه به نامه‌ اخیر كروبی اشاره ای داشته باشد به نقل از "كارشناسانی" چون جعفر شجونی خواستار محاكمه و برخورد با رفتارهای "زشت" و "بچگانه" كروبی شد و نوشت: "انقلاب اسلامی از آمریكا، انگلیس، اسرائیل، عراق و بسیاری از دشمنی ها نترسید، حالا بیاید از امثال كروبی و مهدی هاشمی بترسد؟"
این عضو شورای مركزی جامعه روحانیت مبارز، که در اوایل انقلاب به خاطر تصرف غیرقانونی اموال عتیقه کاخ های مصادره ای اعضای خاندان پهلوی در کرج پرونده دار شد و سال های طولانی از عرصه سیاسی کشور کناره گرفت، در ادامه تا آنجا پیش رفت كه از لزوم خلع لباس شیخ اصلاحات از سوی دادگاه ویژه روحانیت سخن گفت. وی حتی از برخی اقدامات در این خصوص پرده برداشت: "بنده خودم مدعی هستم و حدود دو ماه پیش با دادگاه ویژه تماس گرفتم و از مجمع روحانیون و اعضای آن همچون مجید انصاری و موسوی خوئینی ها شكایت كردم و در این كار هم جدی هستم."
روزنامه كیهان در شماره امروز خود همچنین از زبان میرتاج الدینی، هاشمی نماینده سپیدان، واعظ موسوی عضو خبرگان رهبری و همچنین عبدالنبی نمازی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه پی‌گیر دستگیری و محاكمه مهدی كروبی شده است.
رسالت دیگر روزنامه اصولگرا نیز با سه تیتر به استقبال كروبی رفت و در آنها "كروبی را فردی غیر متعادل"خواند كه "باید بداند انقلاب و اسلام صاحب دارد " و تاکید کرد: "باید با او برخورد قاطع صورت گیرد."
صحفه 6 روزنامه ایران نیز تنها یك تیتر داشت و آن اینكه همه از سادگی كروبی برای اقدامات ساختار شكنانه استفاده می كنند، گرچه همین روزنامه تیتر صحفه اول خود را به دادگاه پنجم اختصاص داد، و با این عبارت: "افشاگری علیه مهدی هاشمی، موسوی و كروبی".
اصلاح‌طلبان در محاق سانسور
اما روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد كه صاحب امتیاز آن از اعضای شورای مركزی حزب اعتماد ملی است گویا نتوانسته است كه نامه مهدی كروبی را منتشر كند و ترجیح داده است تا خبر ملاقات او را با علی لاریجانی رئیس مجلس هشتم در بهارستان نقل كند. آفتاب یزد دیگر روزنامه اصلاح طلب نیز در میان 17 خبر سیاسی خود هیچ خبری را به نامه كروبی اختصاص نداد. حیات نو نیز چیزی افزون تر از اعتماد و آفتاب یزد ندارد.
به نظر می‌رسد هر چه رسانه‌های اصلاح طلب در تنگنا و سانسور قرار دارند خصوصا با درنظر گرفتن مصوبه ایر شورای عالی امنیت ملی مبنی بر منع خبررسانی در خصوص كروبی و میرحسین اما دست رسانه های حامی كودتا برای وارد كردن اتهام و دروغ گویی كاملا گشاده است.
اما در فراسوی مرزها، نامه اخیر کروبی واکنش های بسیاری را به همراه داشت. در یکی از واکنش ها، روزنامه نیویورك تایمز در مطلبی به نامه اخیر مهدی كروبی اشاره كرد و آنها را نشانه ای از ناتوانی كودتاگران در فرونشاندن اعتراضات تعبیر كرد. این روزنامه نوشت: " تنها چند روز پس از رد اتهامات تجاوز جنسی در زندانهای ایران توسط هیات تحقیق، مهدی کروبی یکی از رهبران اوپوزیسیون با انتشار بیانیه ای در روز دوشنبه جزییات جدیدی از اتهام سوء استفاده جنسی در زندانها را ارائه داد."
نیویرک تایمز افزود: "آیت الله منتظری یکی دیگر از رهبران برجسته مخالف دولت نیز روز دوشنبه طی بیانیه ای خواستار حمایت رو حانیون از مخالفین و محکوم کردن جنایاتی شد که به نام دین صورت می گیرد . این دوبیانیه و گزارشهای منتشر شده در اینترنت در باره تظاهرات روز جمعه آینده در تهران و دیگر شهرهای بزرگ نشانگر ناتوانی دولت در فرونشاندن حرکت مخالفین است".

هیچ نظری موجود نیست: