اخبار دانشگاه‏ها - تدابیر امنیتی در دانشگاه تهران در آستانه حضور احمدی‌نژاد در این دانشگاه

با آن که تنها دو روز از بازگشت محمود احمدی‌نژاد از نشست سازمان ملل در ایالات متحده می‌گذرد، منابع آگاه از حضور احمدی‌نژاد در دانشگاه تهران به مناسبت بازگشایی دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید در روز دوشنبه هشتم مهر ماه خبر می‌دهند. این در حالی است که شواهد زیادی از تدارک اقدامات امنیتی در دانشگاه تهران در روز قبل از حضور احتمالی احمدی‌نژاد در این دانشگاه حکایت می‌کنند.
به گزارش ادوارنیوز، در همین راستا یک منبع آگاه دانشگاهی، از تشکیل جلسه شورای تأمین شهر تهران در دانشگاه تهران در صبح امروز، یکشنبه هفتم مهر ماه خبر می‌دهد. شنیده‌های دیگری نیز از انجام عملیات پیشگیری و پشتیبانی در دانشگاه تهران در روز شنبه و یکشنبه خبر داده‌اند. این عملیات احتمالاً به منظور ایجاد هر چه بیشتر فضای امن در دانشگاه تهران برای حضور رییس دولت کودتا در این دانشگاه صورت گرفته‌است. هم‌چنین شواهد و گزارش‌های رسیده از دانشگاه تهران، از حضور نیروهای امنیتی در اطراف این دانشگاه در صبح امروز، یک روز قبل از حضور احتمالی احمدی‌نژاد در دانشگاه تهران خبر می‌دهند.
منبع دانشگاهی دیگری نیز از برگزاری جلسه هماهنگی حراست دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، علامه‌طباطبایی و صنعتی شریف خبر می‌دهند. این در حالی است که هیچ گروه و تشکل دانشجویی در دانشگاه تهران فراخوان یا برنامه‌ای برای روز دوشنبه هشتم مهر ماه اعلام نکرده‌است و به نظر می‌رسد این اقدامات به منظور جلوگیری از حرکات و اعتراض‌های خودجوش دانشجویان در اعتراض به حضور احمدی‌نژاد در دانشگاه صورت گرفته‌باشد.
لیکن با آن که هنوزخبر رسمی‌ از حضور احمدی‌نژاد در دانشگاه تهران در این روز از سوی سایت‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به دولت اعلام نشده‌است، اخبار رادیویی ظهر امروز از برگزاری مراسم بازگشایی دانشگاه‌ها با حضور رییس جمهور در روز دوشنبه خبر داده‌است و خبرگزاری مهر سه هفته پیش خبری مبنی بر حضور احمدی‌نژاد در دانشگاه تهران در هفته جاری منتشر کرده‌بود. همه این‌ها در حالی است که ظهر امروز دفتر احمدی‏نژاد در تماس با خبرنگاران خبرگزاری‌های نزدیک به دولت هر گونه حضور وی در دانشگاه تهران در روز دوشنبه را تکذیب کرده‌است. اما حضور احتمالی احمدی‌نژاد در دانشگاه تهران در حالی صورت می‌گیرد که مشکلات صنفی و آموزشی در دانشگاه تهران در طول یک سال گذشته از حضور قبلی احمدی‌نژاد در این دانشگاه فزونی یافته‌است و وضعیت حاکم بر دانشگاه تهران نشانگر جو امنیتی و مدیریت پلیسی در این دانشگاه است. پس از برگزاری اعتراض‌های دانشجویان دانشگاه‌های تهران در روز 16 مهر ماه گذشته نسبت به حضور احمدی‌نژاد در این دانشگاه و پس از برگزاری تجمع 2000 نفری دانشجویان در روز 18 آذر ماه به مناسبت روز دانشجو، دانشجویان ساکن کوی در اعتراض به مشکلات صنفی خود و افزایش جو امنیتی و کنترلی در کوی دانشگاه تهران، سلسله تجمع‌هایی برگزار کردند که منجر به بسته شدن خیابان امیرآباد در دو روز متوالی شد و سرانجام با مداخله پلیس و گارد ضد شورش خاتمه یافت.
پس از این اعتراض‌ها بود که آیت‌الله عمید زنجانی در مراسمی از سمت ریاست این دانشگاه کنار رفت و دکتر فرهاد رهبر، معاون اقتصادی سابق وزارت اطلاعات به جای وی به ریاست این دانشگاه گمارده‌شد. حضور رهبر در سمت ریاست دانشگاه تهران با رکود فعالیت دانشجویی در این دانشگاه همراه بوده‌است، به طوری که از زمان تصدی‌گری ایشان هیچ حرکت دانشجویی جدی‌ای در این دانشگاه صورت نپذیرفته‌است. به نظر می‌رسد فرهاد رهبر فضای هر گونه فعالیت دانشجویی را در دانشگاه تهران محدود و تحت تیم مدیریتی خود درآورده‌است. به طوری که حتی نشریات دانشجویی در این دانشگاه نیز با محدودیت جدی مواجه شده‌اند و با تغییر قوانین ناظر بر نشریات دانشجویی از نیمه دوم سال تحصیلی گذشته، تقریباً هیچ نشریه‌ای در این دانشگاه منتشر نمی‌شود و تشکل‌های دانشجویی موجود نیز علی‌رغم نظارت استصوابی در مورد این تشکل‌ها، با مشکل اخذ مجوز همراه بوده‌اند.
تدابیر امنیتی تیم مدیریتی جدید دانشگاه تهران در حالی صورت می‌گیرد که مشکلات صنفی دانشجویان در این دانشگاه و کوی افزایش یافته‌است، اما هیچ تدبیری از سوی رهبر و تیم مدیریتی‌اش اندیشیده نشده‌است. در مقابل رهبر با تمامی معترضان به مسائل صنفی و دانشجویی به صورت حذفی و سرکوب‌گرانه برخورد کرده‌است، به طوری که تنها در همین تابستان گذشته بیش از صد دانشجوی دانشگاه تهران که معترض به مسائل صنفی از جمله مسئله خوابگاه بوده‌اند، به کمیته انضباطی احضار شده‌اند که در موارد بسیاری با حکم یک ترم یا دو ترم تعلیق از تحصیل مواجه شده‌اند.
ولی در مقابل تیم مدیریتی دانشگاه تهران تنها به هر چه بسته‌تر شدن فضای دانشگاه و ایجاد جو امنیتی در این دانشگاه پرداخته‌است، به طوری که برخوردهای حراستی در این دانشگاه از تابستان امسال به شدت افزایش یافته‌است و با وجود مشکلات صنفی دانشجویان در مورد خوابگاه و امکانات کم آموزشی، حراست دانشگاه تهران با هم‌کاری مرکز انفورماتیک این دانشگاه با هزینه گزافی، بیش از یک میلیارد تومان یعنی حدود 2 درصد از بودجه سالانه دانشگاه تهران را صرف نصب گیت‌های مغناطیسی و در مقابل درهای این دانشگاه دوربین‌های مداربسته در محوطه دانشکده‌های این دانشگاه کرده‌است. سیستم امنیتی جدید دانشگاه تهران هر گونه ورود و خروج و حتی کارهای دانشجویان در محوطه دانشگاه را کنترل می‌کند و جو حاکم بر کوی و دانشگاه تهران را سنگین کرده‌است.
اما مدیریت دانشگاه تهران تنها در زمینه صنفی ناکارآمد نبوده‌است. برخورد ایدئولوژیک و تک‌سویه مدیریت دانشگاه تهران سبب شده‌است که حدود 75 استاد برجسته این دانشگاه طی یک سال گذشته به صورت اجباری بازنشسته شوند و این مسئله سطح علمی دانشگاه را پایین آورده‌است، به طوری که چندی پیش ریاست دانشگاه را مجبور به به‌کار گرفتن مجدد این اساتید به صورت حق‌التدریسی کرد. از سویی دیگر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران که یکی از بهترین و جامع‌ترین کتابخانه‌ها در کل کشور به حساب می‌آید در تابستان گذشته به بهانه تعطیلات کارکنان، کاملاً تصفیه شده‌است و بسیاری از کتاب‌های آن وجین شده‌است.
همه این مسائل دست به دست هم داده‌اند که فضای دانشگاه تهران در آستانه حضور احمدی‌نژاد در این دانشگاه متلهب شود و کار تیم حراستی دانشگاه تهران در آستانه حضور وی سخت‌تر شود.
یکشنبه ساعت 23:47 5 مهر

هیچ نظری موجود نیست: